Bir Sovyet Rüyası

Her yere metro ağıyla ulaşabilirsiniz, biz genelde daha ucuz olması adına hep metro kullandık ve de her gideceğimiz yere yakın durağı vardı. İnternetiniz olmasa bile ki bizim yoktu :) Maps me uygulaması üzerinden nereye nasıl ve hangi metroyla gidebileceğinize bakabilirsiniz. Gitmeden önce internete bağlanıp hangi ülkeye gidecekseniz o ülkenin haritasını indirip sonrasında çevrimdışı kullanabilirsiniz :)

 • Maidan Nezaleshnosti

Dönüp dolaşıp geldiğimiz nokta hep bu meydan oldu :) Akşam ışıklı su gösterileri, bağımsız sanatçıların gösterileri ve interneti olan :) harika bi meydan. Bağımsız heykelinin de bulunuğu bu meydan da bol bol fotoğraf çekilebilir keyifli vakit geçirebilirsiniz :)

Biraz hüzünlü başlıyorum bu yazıya. Biz gittiğimiz zaman savaşın olmadığı, her yerde sovyet esintisi olan, vizesiz gidilebildiği için harika bir rota olarak gördüğümüz eşşiz bir Ukrayna'ydı :( İçimiz buruk bi şekilde; kızlarının,yemeklerinin,alkollerinin güzelliğiyle bizi mest eden bir rotayı anlatmak istiyorum. Umarım yine güvenle gidebileceğimiz bir hale gelir diyerek gelin biraz iki harika şehri gezelim.

 • Saint Sophia’s Cathedral

Şehirdeki en eski dini yapı ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ender yapılardan biri olan bu Katedral; bahçesi ve eşsiz mimarisiyle bi woow olmanıza neden oluyor. Katedralin Çan Kulesi’ne de değinmek istiyorum. Şehri harika bir yerden, kuşbakışı izlemek isterseniz ki bence isteyin :) için Çan Kulesi’ne çıkmak çok iyi bir seçim olacaktır 🙃

 • St Volodymyr Cathedral

Yeşillikler arasında sapsarı yükselen hem iç hem dış mimarisi görülmeye değer aktif bir kilise. Rusya ve Ukrayna için önemli bir aziz olan Volodymyr anısına yapılmış. İçerisi baya karanlık mistik bir hava sunuyor :)

 • Golden Gate

Eskiden şehrin ana giriş kapısı olarak kullanılan yer şirin yapısıyla dikkat çekiyor, ve içeride geçmiş tarihi anlatan küçük bi müze bulunuyor. Surları yıkılmış olsada günümüze kadar kalan nadir yapılardan.

 • Lviv Croissants

Kiev'de en çok sevdiğim şeylerden biri de sabahları güne 'Lviv Croissant'ta harika kuruvasanlarla başlamaktı. O yüzden buraya ayrı bir başlık açmadan duramadım. Canlarım ciğerlerim bakın burası must have 🫠Şehrin bir çok noktasında bulunuyor hangisine yakınsanız oraya gidin ama mutlaka gidin, önce jambonlu, yumurtalı, avakadolu ya da nelerden hoşlanırsanız bir tuzlu kuruvasanı gömün, üzerine hindistan cevizli, çikolatalı, badem soslu ahhğğ ağzımın suyu aktı bir de tatlı kuruvasandan gömdünüz mü işlem tamamdır 😋😋

 • Khreshchatyk

Aşşırı keyifli bir cadde, sağlı sollu dükkanlar, cafeler, yapıları bozulmamış binalar. Akşamı ayrı gündüzü ayrı güzel. Bir de hafta sonları trafiğe kapanıyor koca cadde, çeşitli etkinlikler oluyor. Boydan boya yürümeyi hakeden bir cadde :) Tavsiyemizdir 😍

 • Andrevski Yokuşu (Andrevski Spusk)

Ya bi de biz burdayken film çekimi vardı eski arabalar, askerler, eski dönem savaş filmiydi sanırım. St. Andrew’s Church bu yokuşun ucunda, tek taşla iki kuş :) Etrafta bir sürü hediyelik dükkanları var hatta kafamdaki bu kalpak oradan :) Eski şehir bölgesi Podil'de bulunan bu yokuş aslında eskiden sınıf ayrımını temsil ediyordu, yani yokuşun üst tarafında zengin kısım alt tarafında ise daha fakir kısım yaşıyordu. Bu tarihi yokuşu çıkarken yorulmaktan ziyade keyif alacağınıza eminim :)

 • St. Andrew’s Church (Aziz Andreas Kilisesi)

Yokuşu tırmandıktan sonra sizi yeşil, altın varaklı çok güzel bir kilise karşılıyor. Güzelliğinin yanı sıra manzarası da enfes olan, şehrin en öneli yapılarından bu kilisenin bir de minik hikayesi var. Efendim şöyle ki; Uçurum kenarına yapılan kilisenin, çanlar çalarsa denizin yükselip şehri sular altında bırakacağı inancı nedeniyle bir çanı yoktur 😳 Biz gittiğimiz zaman restorasyon nedeniyle içeriye ziyaret kapalıydı, ama şimdi restorasyon bitmiş rahat rahat gezebilirsiniz :)

 • St. Michael Altın Kubbeli Katedral (St. Michael’s Golden-Domed Monastery)

Fünikülere binip çıkabileceğiniz harika bir yerden bahsedeceğim. Bu arada yükseklik korkusu olanlar üzülmesin başka yollarla da çıkabiliyorsunuz :) Ama binebiliyorsanız mutlaka bu şekilde çıkın derim :) Göz alıcı bu katedral aslında ilk halinde değil sonrasında detaylı bir restorasyon sürecine girmiş. Katedralin altında gezebileceğiniz bir müze bulunuyor ayrıca çan kulesine de çıkabiliyorsunuz.

 • Ukrainian National Chernobyl Museum

Gönül tabiki de Çernobil bölgesine gitmek istiyordu, ama araştırdığınızda siz de göreceksiniz ki bölgede hala yoğun miktarda radyasyon bulunmakta. Belki şuan için olumsuz bir etkisi olmadığını düşünebiliriz ama işte biz yine de korktuk :( Çernobil müzesine giderek anlamaya, öğrenmeye çalıştık. Sizi hemen etkisi altına alan görseller, videolar yaşanan vahşeti acıyı bir nebze bile olsun hissetmenizi sağlıyor. Burada ne kadar anlatsam da oranın ambiyansına girmeden kesinlikle hissedilebilecek bir şey değil. Çernobil bölgesine gitmeseniz bile burayı listenize ekleyin derim.

 • Arsenalna Metro İstasyonu

Bir İzmirli olarak aha dedim üçyol metro 😄Yerin 105,5 metre altında epey derin bir metro istasyonu. Git git bitmiyor fotoğraf ve video çekip üzerine sohbet edebileceğiniz zaman bile kalıyor :)

 • Mariyinsky Sarayı ve Parkı

3 asırlık tarihe sahip olan bu yapı günümüzde devlet toplantıları, resepsiyon ve özel zirveler için kullanılıyor.Tabii, saraya ya da meclise giremiyor, dışarıdan bakıyorsunuz. Sonrasında da yanında çok güzel kocaman bir park var hatta biz gittiğimiz dönemde yahudi festivaline denk geldik, her yerde kesmeler konserler çok keyifliydi :)

**Mariinskiy Park ve Mariyinsky Sarayı’na Arsenalna metro istasyonundan yürüyerek ulaşabilirsiniz.

 • The Motherland Monument (Anavatan Anıtı,Rodina Mat)

Kiev'i gezerken dağın tepesinde hep göreceğiniz, elinde kılıcıyla savaşı anımsatan 102 metrelik bir kadın heykeli. Hem heykelin heybetini yakından yaşamak hem de şehri yukardan seyretmek için mutlaka yanına çıkın derim :)

 • II. Dünya Savaşı Müzesi (Great Patriotic War Museum)

Rodina Mat heykelinin hemen altında. Müzenin içinde, Ukrayna’nın İkinci Dünya Savaşı’nda oynadığı rolle ilgili üniformaları, mektupları ve uçakları ve topları heykellerde ve kalıntılarda görebiliyorsunuz.

 • Pechersk Lavra (Mağaralar Manastırı)

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan bu kompleks; kiliseler, çan kuleleri ve yer altı mağaralarından oluşuyor. Cüzi bir ücret ödeyerek bu çan kulesine çıkabilir ve şehrin panoramik manzarasını da seyredebilirsiniz.

Son olarak Kiev çok keyifli bir rota. Bir gün ortalık durulur, savaşlar biterse, ki umarım en kısa zamanda olur, mutlaka 3-4 gününüzü ayırmanızı öneririm

Ve de hayatımda yediğim en güzel Surf'n Turf hamburgeri olan, midyeleri, kalamarları enfes olan aşşırı güzel bize ilham veren 'Naprosecco Oyster & Co' mmmm ah ağzım sulandı 🤤

Bonus :) Lviv Handmade Chocolate 🍫🍫Tam bir cennet, likörlüler harika ama ayırt edemem hepsi bebeklerim 😍

Anddd the oscar 😄Lviv Croissants 🍪 Tuzluları ayrı tatlıları ayrı güzel, hindistan cevizliyi tavsiye ederim.

Bizim çok sevdiğimiz, eğlendiğimiz imkan olsa tekrar tekrar gidebileceğimiz bir rota oldu. Bigün mutlaka tekrar..

Kiev yazımda anlattıklarımın fotoğraflarını görmek için instagram adresimde sabitlenmiş hikayelere bakabilirsiniz :)